Sandarumo testas dažniausiai mūsų užsakovams reikalingas kuomet reikia naujai pastatytiems arba renovuojamiems pastatams atlikti energinį sertifikavimą. Tačiau tai nėra vienintėlė matavimų kryptis. Gali būti matuojamas sandarumas vėdinimo sistemų ortakiuose, vėdinimo įrengimuose, arba net patalpose kurių gesinimas vykdomas dujų pagelba, o ne vandeniu. Tačiau pagrindinė mūsų laboratorijos padalinio veikla yra pastatų sandarumo matavimai, pastatų sandarumo stebėjimas kuomet reikia įvertinti nesandarių vietų apimtį, naujo perkamo būsto kokybę, pakitusią pastato būklę po atliktų darbų etapo. Straipsnyje apie matavimo atsiradimą, principus, matavimo metodus.
1967-1968 metais atliktos studijos ir 1975 metais buvo publikuotas pirmasis mokslinis darbas apie pastatų oro nuotekių įtaką pastatams Otavoje - Stack Effect and Building Design. Autorius G.T. Tamura. Šio žmogaus įžvalgos padarė įtaką dešimtims metų į priekį ir šiuo metu visa ši pažanga naudojama Lietuvoje. Užsienio puslapiuose randamą terminą verčiant pažodžiui (Blower door test) lietuviškai skambėtų pučiamų durų testas, tačiau pirmieji įrengimai buvo montuojami ne pastato durų staktoje, o pastato lange. Mokslinio darbo publikacijos data taip pat tikėtina nėra atsitiktina, nes 1973 spalio 17 prasidėjo naftos embargas kurio kainas pajuto pirmiausiai Vakarų Europos ir JAV valstybės. Tad ir pasyvaus namo koncepcija apie 1988 metus atsiradusi švedų bei vokietijos mokslo žmonių dėka, sandarumo matavimo įranga pradėta gaminti Kanadoje, JAV, energiniai nuostoliai pradėti stebėti pastatuose sisteminant duomenis ir pagaliau standartizuojant matavimo procesą. Rezultatas viso šio proceso yra tarptautinis standartas naudojamas mūsų šalyje LST EN ISO 9972:2015, o mūsų laboratorijos naudojama įrangos pavadinimas Mineapolis Blower door.
Perkate butą (pastato dalį pvz. dvibutis) arba namą su daline vidaus apdaila, su pilnai atlikta apdaila užsakykite pastato sandarumo matavimą ir dalyvaukite pačiame matavime. Kainuos tik apie 0,1% nuo buto arba namo kainos.
Toliau apie patį matavimo metodą ir jo smulkius bei svarbius niunsus, apie kuriuos tikėtina tik pas mus ir sužinosite.
- Sandarumo testas be mūsų šalies vykdomas mažiausiai dar 16 pasaulio šalių - Belgija, Norvegija, Ispanija, Kinija, Pietų Korėja, Vokietija, Prancūzija, Čekija, Šveicarija, JAV, Kanada, Lavtija, Estija. Ir nors visose šalyse yra apie pastato oro apykaitą, tačiau skirtingi rezultatai vertinami energiniam naudingumui nustatyti. Tikimės parengsime apžvalgą apie šiose šalyse atliekamų matavimų panašumus bei skirtumus, o šiuo metu apie tai papasakojame mūsų užsakovams sandarumo testo metu.
- Pastato sandarumo matavimai gali būti įvairios apimties - matuojamas naudojamas pastatas toks koks yra (visos mechaninės ventiliavimo ir kondicionavimo sistemos užaklinamos, visa kita uždavoma), matuojamas tik pastato vidinis apvalkalas (lauko durys ir langai uždaryti, o visos kitos sistemos turinčios ryšį su lauku yra uždaromos) arba matuojamas pastatas pagal susitarimą su užsakovu. Nepaisant įvarių matavimo standarto reikalavimų įrangos paklaidoms su užsakovu galime sutarti dėl to kaip matuosime pastatą. Juk reikalavimas yra pagal statybos reglamentą STR 2.01.02:2016 „PASTATŲ ENERGINIO NAUDINGUMO PROJEKTAVIMAS IR SERTIFIKAVIMAS“ yra pasiekti statinio sandarumo rodiklius, o matavimo būdą pasirenka laboratorija arba laboratorija kartu su užsakovu drauge. Lietuvoje sandarumą dažniausiai matuojame pastato apvalkalui, nes taip gaunami geriausi matavimo rezultatai. Šie matavimo duomenys ir įtakoja pastato energinio naudingumo sertifikatą. Nors mūsų nuomone pastato energiniai nuostoliai pilna apimtimi atsiranda jį naudojant su visomis vėdinimo ir kondicionavimo sistemomis, o tai yra skirtingi nuostoliai nei kuomet matuojame tik pastato apvalkalo laidumą orui. Todėl realūs pastato energiniai nuostoliai dėl oro kaitos ir matavimo duomenys yra nebūtinai tapatūs dydžiai. Gal net manytumėm, kad tai aplamai skirtingi dydžiai ir žemiau paaiškinsime kodėl taip manome.
- Pastato sandarumo testas atliekamas dviem slėgiais - padidintas ir sumažintas. Sumažinto slėgio metu mes vakumuojame pastato išorinį apvalkalą ir galime stebėti, matuoti oro nuotekius tarytum lauke pučia vėjas apie 18,5 metrų per sekundę (pvz. vieno aukšto pastatas kuomet lauke ir pastato viduje yra tapati temperatūra). Slėgių skirtumas 50 Paskalių tarp pastato vidaus ir lauko atsiranda nebūtinai tik dėka vėjo. Slėgių skirtumas formuojasi ir dėl oro temperatūrų skirtumo tarp pastato išorės ir vidaus, paties pastato aukščio. Jei sumažintu slėgiu sandarumo matavimas gali būti atkartojamas natūraliomis sąlygomis, tačiau nuolatos mūsų krašte toks vėjas (audra) pastatus pasiekia tik retkarčiais, tai sandarumo testas padidintu slėgiu realiomis gyvenimo sąlygomis prie 50 Paskalių slėgio niekada nebus pasiekiamas vieno-dviejų aukštų pastatuose, nebent tai pirties patalpos. Todėl įvariose šalyse ir yra skirtingi oro nuotėkio vertinimo metodai. Kaip iliustracija vertinamas ne oro nuotėkis prie 50 Paskalių slėgio, o prie 5 Paskalių slėgio. Mums patiems 5 Paskalių vertinimo kriterijus yra labiau priimtinesnis, nes panašūs slėgių skirtumai šaltuoju metų laiku mūsų krašte yra natūraliai susidarantys ir iš to visi oro nuotėkiai pastate susiformuojantys.
- Po mūsų atlikto pastato sandarumo matavimo yra atliekamas energinis sertifikavimas. Pačiame statybos reglamente STR 2.01.02:2016 yra aptakiai parašyta, kad turėtų būti pabaigti visi statybos darbai, kurie turi įtaką sandarumui kuomet matavimas atliekamas, tačiau tokio darbų aiškaus sąvado nėra oficialiai niekur pateikta. Prasideda interpretavimai iš būsto pardavėjų pusės optimizuojant statybos kaštus bei rizikas. Kur ir kame spragos visuma ? Statybos vadovas dažniausiai individualioje mažaukštėje statyboje yra formalus asmuo (vieša paslaptis), sandarumo matavimus atliekanti laboratorija ir energinį sertifikatą rengiantis asmuo dažnu atveju neturi oficialios statybos vadovo kvalifikacijos, o kur dar konkurencijos aspektas... Tačiau šioje nuožmioje kovoje dėl matavimų ir sertifikavimų kenčia galutinis namo naudotojas. Kaip išspręsti visą šitą Gordijaus mazgą pastato sandarumo matavime? Rodos klausimas retorinis, bet į daugelį su jūsų pastatu susijusių klausimų atsakymus mes turime - kreipkitės.
MB „Termožmonės“ laboratorija, Nacionalinio akreditacijos biuro akredituota LST EN ISO/IEC 17025:2018 standarto atitikčiai ir yra kompetentinga atlikti pastatų sandarumo tyrimus pagal LST EN ISO 9972:2015 ir pastatų akustinius tyrimus pagal LST EN ISO 16283-1:2014, LST EN ISO 16283-1:2014/ A1:2018, LST EN ISO 717-1:2021; LST EN ISO 16283-2:2020, LST EN ISO 717-2:2021; LST EN ISO 16283-3:2016; LST EN ISO 3382-2:2008, LST EN ISO 3382-2:2008/ AC:2009. Akreditavimo pažymėjimas Nr. LA.206-01.
Ir pabaigai... Dažnu atveju bankai, nekilnojamo turto statytojai, brokeriai, apdailininkai, sandarumo matuotojai, energiniai sertifikuotojai yra ne prieš jus, o už save. Mes šiame straipsnyje norėjome paiškinti apie patį matavimą daugiau, plačiau ir kaip užsakovui būti "už save". Tikimės, kad ši informacija bus jums naudinga, o mums parašysite